Projelerimiz ve Paydaslarimizdan Haberler

Sürdürülebilir Moda Platformu Studio X etkinlik

Sürdürülebilir 

MODa  

PLATFORMU

Kuruculari arasinda oldugumuz Sürdürülebilir Moda Platformu'nun ilk etkinligi 9 Haziran'da Studio X'te gerçeklesiyor. 

Zero, Sürdürülebilir Yasam Film Festivali, Yesil Yama, reflect, INCOMPLIT, Giysi Takasi, Away Denim, Circuit Istanbul, Fashionziner ve Komoda Ejderi'nin destekçisi oldugu platform bu etkinlikte moda ve sürdürülebilirlik kavramlarinin kesisim noktalarini interaktif yöntemlerle arastiriyor. 

Sökme (Unravel) isimli film gösterimi, Giysi Takasi ve akvaryum teknigi ile tartisma ortami sunan etkinlik Ek Biç Ye İç ikramlariyla son bulacak. 

Gezegene ve topluma faydali bir moda ekosisteminin olusmasi icin calisacak platformu Instagram ve Facebook sayfalarindan tekip edebilirsiniz. 

 


Circular economy club mapping week

CEC DÜNYANIN EN BÜYÜK DÖNGÜSEL EKONOMI VERI TABANINI OLUSTURUYOR

Döngüsel ekonomiyle ilgili çalisan profesyoneller, akademisyenler ve kurumlarin dünyadaki en büyük agi olan paydasimiz Circular Economy Club 2018 yili Mapping Week sonuçlarini açikladi. Dünyanin dört bir yaninda döngüsel ekonomiyle ilgili faaliyet gösteren kurumlar ve girisimleri haritalama amaçli yapilan Mapping Week kapsaminda 60 farkli ülkede haritalama workshoplari düzenlendi. Sonuçta 2600'ün üzerinde döngüsel ekonomi girisimi ve projesi CEC Mapping Week veri tabaninda yerini aldi. Mapping Week'le ilgili detayli haber için Circular Economy Club websitesine, veri tabanina ulasmak CEC ortak dosyasina göz atabilirsiniz.

Mapping Week kapsaminda gerceklesecek Türkiye etkinligi Eylül ayinda Sürdürülebilir Kalkinma Dernegi ortakliginda Istanbul'da gerçeklestirilecek. SKD üyesi olan kurumsal sirketlerle birlikte Türkiye'de döngüsel ekonominin pratik uygulamalarina dair kapsamli bir haritalama çalismasinin temelleri atilacak.  


ITÜ Sürdürülebilir ve Döngüsel Moda Semineri'nde H&M konugumuz oldu.

İTÜ tekstil mühendisligi ve tasarimi fakültesi ögrencileriyle sürdürülebilir ve döngüsel modadan bahsettik. H&M Avrupa Sürdürülebilirlik Müdürü Yüksel Sendan'in katilimiyla gerçeklesen seminerde tekstil ve moda sektöründe yasanan dönüsümü ve bu dönüsüm sürecinde tekstil mühendislerini çok farkli ve heyecan verici birçok is firsatinin bekledigini konustuk.   


IMG_0279.JPG

Istanbul Bilgi Üniversitesi'nde Döngüsel Ekonomi 101 dersi

25.12.2017 - Ekosistemimizden endüstriyel tasarimci Ömer Haciomeroglu ile birlikte akademisyen Onur Çokuludag'in daveti üzerine gastronomi ögrencileriyle bir araya geldik ve döngüsel ekonomiden bahsettik. 

Bu yeni ekonomik modeli ve yemek sektöründeki denenmis uygulamalari dinleyen ogrenciler kariyerlerinde bu bilgileri nasil uygulayacaklarini tartisti ve yaratici çözümler gelistirdi. 


Istanbul Sürdürülebilir Moda Bulusmalari Vol 2 @ Impact Hub Istanbul

18.12.2017

IMG_0221.JPG
IMG_0219.JPG

Geçtigimiz haftalarda yapilan ilk bulusmayi takiben moda ve tekstilde sürdürülebilirlik ve döngüsellik için çalisanlar bir araya geldi. Sürdürülebilir Yasam TV kurucularindan Pinar Oncel, Denimlook ve Away Denim kurucusu Nermin Köse, GOTS Türkiye temsilcisi Elif Yarasik, Reflect ve Incomplit adli sorumluluk sahibi moda girisimlerinin kuruculari Edipcan Yildiz ve Öykü Özgencil, Istanbul'da giysi takaslari düzenleyen mimar Nazli Ödevci, Fashion Revolution Türki-ye koordinatörü Eda Çakmak, Yesil Yama'nin kurucusu Irem Yanpar Cosdan, tekstil mühendisi Bükra Kalayci, Zero kurucusu Gülin Ölçer, ITÜ Tekstil Mühendisligi ögrencisi ve Fashionziner ekibinden Refik Çolakoglu, Kadir Has Moda Tasarimi yüksek lisans ögrencisi Ezgi Akpinarli bulusmaya katilanlar arasindaydi. 

Etkinlik hedeflerinin netlesmesi, organizasyon çalisma gruplarinin olusturulmasiyla ilgili kararlar alindi. Etkinligin 2018 yilinin ilk ceyreginde yapilmasi planlaniyor. 


Screen Shot 2017-06-29 at 15.13.54.png

Kotunun Ömrünü Uzat

Zero olarak döngüsel ekonominin pratik uygulamalari üzerine çalisiyoruz ve bizimle ayni hedef dogrultusunda çalisan girisimleri destekliyoruz. Kot Tamiri herkesin dolabinda bulunan ve ister istemez zaman içinde yipranan kot pantolonlarin yeniden degerlendirilmesi için çok pratik bir çözüm sunuyor. 

Bir kot pantolonun üretiminde ortalama 7-8 bin litre su tüketiliyor. Bunun nedeni kot kumasinin dayanikli ve kalin olmasi icin yüksek miktarda pamuk lifi içermesi. Üretimin çesitli asamalarinda isçilerin maruz kaldigi kimyasallar ve olumsuz çalisma kosullari da düsünüldügünde yeni bir kot alirken tekrar düsünmek gerekiyor. Kot Tamiri eskiyen kotunu tamir ettirmek isteyenleri deneyimli örme terzileriyle bulusturan bir platform, üstelik terziye gitmenize gerek kalmadan. 

Detayli bilgi için: www.kottamiri.com 


 İrem, Ülkü, Nermin, Gülin ve Bükra 

İrem, Ülkü, Nermin, Gülin ve Bükra 

Istanbul Sürdürülebilir Moda Bulusmalari Vol 1 Circuit Istanbul'da yapildi

04.12.2017

Türkiye'de tekstil ve moda sektöründe sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi yönünde dönüsüm baslatmak isteyenler Circuit Istanbul'da bir araya geldi. 

Bulusma sürdürülebilir moda blogu Yesil Yama'nin kurucusu ve tekstil mühendisi Irem Yanpar Cosdan; denimde sürdürülebilir üretim danismanligi veren Denimlook ve Türkiye'nin ilk sürdürülebilir denim markasi Away Denim kurucusu Nermin Köse; 'Sürdürülebilir Yaraticilik' konseptiyle faaliyet gösteren stüdyo Circuit Istanbul kurucusu Ülkü Çaglayan, sürdürülebilir tekstil alaninda lisans ve yüksek lisansini tamamlayan mühendis Bükra Kalayci, sürdürülebilir ürün ve döngüsel sistem tasarimi alaninda çalisan Zero'nun kurucusu Gülin Ölçer'in katilimiyla gerçeklesti. 

Bulusmada 2018 yilinda yapilmasi planlanan Türkiye'nin en kapsamli sürdürülebilir tekstil ve moda etkinligine dair fikir yürütüldü, amaçlar ve deginilmesi gereken konulara dair görüsler paylasildi. Sürdürülebilir Moda bulusmalari Vol 2'nin daha genis bir katilimla Aralik ayinda yapilmasi hedefleniyor. 

'' Ilk toplantimizdaki grupta birbirini hic tanimayan kisiler de olsak uzun zamandir tanisiyormuscasina var olan bir samimiyet gozlemledim ben. Herkes cok rahatti, gec saate ragmen mutluydu. Hatta aramizdaki hasta arkadasimiz dahi mutlu gorundu bana :) ''  
Ülkü Caglayan, Circuit Istanbul

Fashion for good - Long Live Denim

27.10.2017

Avrupa’da sürdürülebilir modanin kalbi ve bu alanda çalisanların bulusma noktasi olmayi hedefleyen Fashion For Good binasinda denim sektörü için özel bir bulusma gerçeklesti. Biz de bu bulusmaya ekosistemimizden Denimlook ve Kilim Denim'le birlikte katildik. 

Bulusmaya Hollanda bazlı, döngüsel ekonomiyle ilgili araç ve ürünler gelistiren sosyal girisim Circle Economy’nin Alliance for Responsible Denim (AFRD) projesi ev sahipligi yapti.

AFRD, Bossa, Kilim, Tavex, Royo, Orta, Recover ve Filatures Du Pare olmak üzere 6 farkli üretici ile gerçeklestirdigi tüketim sonrasi geri dönüstürülmüs denim üretimi projesinin sonuçlarini tanitti. Proje için 3 farkli oranda (10%, 20%, 25%’ten fazla) tüketim sonrasi geri dönüstürülmüs denim elyaf içeren kumas üretimi yapildi.

Yapilan konusmalarda tüketim sonrasi geri dönüstürülmüs denim kullanımının artmaması önünce iki bariyer oldusu belirtildi; markaların bu ürünün varlıgından haberdar olmaması ve markalarin istegi olmadigi için üretim hacmini çogaltmayan üreticiler.

Circle Economy Tekstil Program direktörü Gwen Cunningham denim sektöründeki kumasçilari ve üreticileri bu birligin bir parçasi olmaya ve hep birlikte denimin üretiminde kullanilan dogal kaynaklari azaltmaya davet etti. 


Kingpins Amsterdam'a 'Sürdürülebilir Denim' damgasini vurdu

25.10.2017

Denim sektörünün önde gelen fuarlarindan Kingpins’de bu yil lider kumas üreticileri sürdürülebilir koleksiyonlarini görücüye sundu. Avrupa’da Candiani, Royo, Türkiye’den Çalık Denim, Orta Anadolu, Kilim Denim ve Bossa gibi prestijli katilimcilarin oldugu fuarda rejenere ipliklerin kumaslardaki oraninin geçen yıllara göre yükseldigini gözlemledik.

Sürdürülebilir denim kumas danismanligi projesini ortaklasa yürüttügümüz Denimlook'la birlikte katildigimiz fuarda firma temsilcileriyle yapilan görüsmelerden bu ürünlere talebin arttigini ve üretim maliyetlerinin azalmaya basladigini ögrendik.

Gelecek dönemlerde tüketim sonrasi geri dönüstürülmüs denim kumaslarda artis olmasi hem ekonomik hem de ekolojik olarak kacinilmaz gözüküyor.