Zero Döngüsel Analiz

Dünyanin farkli bölgelerinden döngüsel ürün ve is modellerinin perde arkasi. 


Tüm yazilarimiza ulasmak için Medium sayfamizi takip edebilir veya Döngüsel Tasarim Postasi'na üye olabilirsiniz. 

VIGGA, DANİMARKA

Kiralik bebek giyim servisi - Döngüsel is modeli 

Vigga-810x360.jpg

VIGGA, döngüsel ürün ve is modeli tasarimini benimseyerek bebek ve hamile kiyafetlerini kiralayan bir Danimarka markasi. Kurucusu, ürünler çevreye duyarli sekilde üretilse de insanlarin bu ürünleri kullanma sekillerinin aksi yönde oldugunu söylüyor. Buna getirdikleri çözümse oldukça basit: bebek giysileri kiralama servisi. 

VIGGA'nin 16 adet ürün bulunduran bebek giysi paketleri mevcut. Sisteme üye olduktan sonra paket satin almak ve 100% organik ürünleri kullanmak mümkün. Markanin farki ise bebekleri sürekli büyüyen ve neredeyse her ay yeni kiyafet satin alma ihtiyaci olan ebeveynlere periyodik olarak yeni kiyafet gönderen bir servis sunabilmekte. Bunun püf noktasi ise kullanilan, bebege küçüldügü için ömrü dolan ürünlerin geri alim programi ile VIGGA'ya geri dönmesi, yikandiktan ve kontrol edildikten sonra baska bir aileye gönderilmesi. Tüketici aslinda ürünlere sahip olmak yerine, bebegin ihityaçlarina göre sekillenen kiyafetleri kiralayan bir servisin üyesi oluyor. Çocuklar büyüdükçe kiyafetleri yenileniyor ve sonuç olarak, herhangi bir ürün 100-150 kez yerine 5-7 kez kullanilabilir duruma geliyor. 16 adet ürün içeren bir paket ise aylık yalnizca 55 dolar. VIGGA üyeleri, çevre dostu ve organik kiyafetlerden olusan bir çanta seçimine sahip.

  Vigga döngüsel is modeli

Vigga: her ay yeni bebek kiyafeti satin alma ihtiyaci duyan ebeveynlere periyodik paket gönderi servisi


1458224908603.jpg(mediaclass-gift_detail_image_detail.aac406b7d5d4990c4c80586b5eb5183e06f1615a).png
thors_3_orig.png

VIGGA fabrikasinda sirkülasyon halinde olan 20.000 ürünün yikanabildigi bir çamasirhane bulunuyor. Bu çamasirhanede her ürün eko-sertifikali çamasir makinelerinde yikanarak asamalarin izlenmesi için etiketleniyor. Yikamadan geçen ürünler siralaniyor, kalite denetlemesi yapiliyor ve hasarliysa onariliyor. Yeni müsteriye iletilmeden önce ürünler son kez kontrol edilip paketlenerek torbalara ayriliyor. Yikanarak yeniden paketlenen ürünlerle ilgili tüketicinin endiselenmesini gerektirecek bir durum söz konusu degil çünkü VIGGA fabrika içinde hiçbir zararli kimyasal madde kullanmiyor.

  Vigga döngüsellik stratejilerinin faydalari

VIGGA ailesi, %90 oraninda su kullanimini (3000 litre su 1 bebek tulumu yapmak için kullanilir ve bu da yaklasik olarak bir insanin aylik su tüketimine denk gelmektedir), %72 oraninda da pamuk kullanimini, %53 oraninda da karbon salinimini (7 kg CO2 = 55 km araba sürüsü) azaltiyor. Kiyafetler en az 5 aile tarafindan kullanilabildigi için tüketimi ve karbon ayak izini %80  oraninda azaltarak tüketiciye çevresel kaynaklarin korunmasina katki saglama firsati sunuyor.

Markanin hedef kitlesi çogunlukla verdikleri paranin karsiligini alabilme istegi duyan anneler (value for money) ve orta sinif aileler. Ürünleri kullanmaktan memnun olan mutlu bir müsteri; “Bu kadar kolay olmasina çok sasirdim, siparislerle ilgili herhangi bir sorun olmadi ve kullandigimiz çantayi iade etmeden önce yeni kiyafetler geldi. Her kiyafet yari bir hikaye tasiyor.” 

  Vigga döngüsellik stratejilerinin sonuçlari

***

REPACK - FİNLANDİYA

Yeniden kullanilan ambalajlar - döngüsel ürün tasarimi

RePack, Finlandiya'da yeniden kullanilabilir ve iade edilebilir paketleme hizmeti veren, e-ticaret kanali üzerinden satis yapan markalara yönelik bir depozito sistemi. Giyim, aksesuar, tüketici gereçleri, saglik ve kozmetik sektörlerinden birçok marka RePack’le birlikte çalisiyor. Sirketin kurulus amaci, e-ticaret sisteminin olusturdugu ambalaj atiklarini %100’e kadar azaltmak.

RePack - döngüsel iş modeli.png

RePack ambalajlarinin ham maddesi, polietilen, karton ve dayanikli, %100 geri kazanilabilir, hafif ve geri dönüstürülebilir olan polipropen. Paketler üç farkli ayarlanabilir boyutta mevcut ve en az 20 kez, yani 20 farkli e-ticaret teslimati için kullanilabiliyor. Kullanimi kolay olan etiketler ambalajlarından soyulurken hiçbir kalinti birakmayarak , güvenlik sorunlarini ortadan kaldiriyor. Tüketici ürünü teslim aldiktan sonra geri göndermek istediginde paket temiz ve hasarsiz olmayabilir fakat RePack kendilerine geri dönen tüm paketlerin (iade edilen bos paketler de dahil olmak üzere) ücretsiz alindiginin garantisini veriyor. Paketler yeniden dagitima çıkarılmadan önce hasarli olanlar kontrol edilip temizleniyor, yeni bir teslimat için hazir olanlar ileri dönüsüme; kullanim süresi dolanlarsa geri dönüsüme gönderiliyor.


RePack: online alisveris için depozitolu ambalaj servisi


RePack - kullanıcı ve iş perspektifinden döngüsellik.png

RePack, sürdürülebilir yasam tarzını destekleyen, farkli bölgelerden birden çok markayla çalisiyor ve bu markalar RePack’i tercih eden kullanicilara belirli oranlarda indirim sagliyor. RePack'e katılan yeni markalar online toplulugu büyütebilmek ve daha fazla müsteriye ulasabilmek adına web sitesi, magaza ve sosyal medya kanallarinda yer aliyorlar. RePack, güncel kullanicilarini hediye çeki platformunda yeni kullanicilar ile bulusturuyor. Servisi kullanan markalar tüketicilerinden geri bildirimler aldiklarinda  bunları hediye çeki platformunda yayinlayarak komünitenin büyümesine katki sagliyor.


Yapılan çalismalar, RePack ürünlerinin tek kullanimlik paketleme ürünlerine kiyasla %80’e kadar karbon ayak izini, %96’ya kadar paketleme atigini azalttigini gösteriyor. 1 adet RePack ürününün 20 kullanimdan sonra olusturdugu çevresel sonuçlar ise; 1,1 kg karbon salinimi ve 0,118 kg atik ile toplamda sadece 1,2 kg.

 

RePack’in çalistigi markalardan biri olan Varusteleka, Orton Foundation isimli rehabilitasyon merkezindeki engelli toplulugunun çalisma hayatina katilimi için olanak sagliyor. RePack de bu yaklasimi benimseyerek kendi ürünlerini Orton Vakfi’na yolluyor ve üyelerine rehabilitasyon süreci boyunca is olanagi saglayarak destek oluyor. Ambalaj atigini azaltirken çevreye katkisinin yani sira sosyal sürdürülebilirligi de olanakli kiliyor.

RePack - döngüsel tasarım stratejilerinin faydaları.png